PJ Lublin

No, więc z Batmanem to było tak… czyli o lubelskim Przystanku Jezus słów więcej niż kilka

przystanek_Jezus_plakat_2008Czy dziwi Cię może to, że w kronice poważnej 😉 Katolickiej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym o wdzięcznej nazwie „Miriam” czytasz o Batmanie? Mnie to już przestaje dziwić od czasu spotkania z PJ-otem 🙂 Ów PJ-ot czyli Przystanek Jezus jest ogólnopolską inicjatywą ewangelizacyjną skierowaną do ludzi młodych uczestniczących w Przystanku Woodstock, celem prezentacji osoby Jezusa Zmartwychwstałego, przynoszącego dar zbawienia. Definicja ta rozszerzyła się za sprawą Ducha Świętego oraz kilku osób, które posiadaną przez siebie wiedzę oraz doświadczenie ewangelizacyjne zdobyte na polach kostrzyńskich postanowiły wykorzystać na gruncie lubelskim.

Ks. Marek Gątarz, ks. Michał Zybała oraz Paweł Skrzek stali się inicjatorami I Forum Ewangelizacyjnego, które odbyło się 1 grudnia 2008 roku w Auli Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wydarzenie to skupiło kilkaset osób pochodzących z różnych katolickich środowisk naszego miasta. Zwabieni słowem na E., (które notabene jest często zapomnianym charyzmatem Wspólnoty „Miriam”) na forum pojawili się również niektórzy członkowie naszego Ciała Wspólnotowego. Podobnie było 1 lutego gdy spotkaliśmy się już w kilkadziesiąt osób przy kościele garnizonowym by omówić dalszy plan pracy.

Następnie 3-osobowa reprezentacja „Miriam” wraz z ok. 30-tką innych osób w dniach 6-8 marca 2009 r. udała się na rekolekcje ewangelizacyjne pt. Jak głosić Chrystusa dzisiaj? do nałęczowskiego „Jabłuszka”. W czasie tych trzech dni mogliśmy trwać na wspólnej modlitwie, poznawaliśmy ludzi z innych wspólnot, którzy również mieli w sercu pragnienie głoszenia Jezusa. Ważnym elementem naszych rekolekcji były również warsztaty ewangelizacyjne podczas których niektórzy z nas po raz pierwszy otrzymywali wskazówki w jaki sposób docierać z Dobrą Nowiną do innych oraz mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w scenkach ewangelizacyjnych. To był nasz Tabor z którego mieliśmy zejść by dalej móc działać.

Po naszym powrocie do codziennego życia nasze skrzynki e-mailowe powoli zaczynały zapełniać się wiadomościami od Pawła i księdza Michała. Pierwsze spotkania organizacyjne i nareszcie start 🙂

Zgodnie z wyznaczonym wcześniej planem działań kolejnym krokiem lubelskiego PJ-otu były rekolekcje szkolne. W okresie Wielkiego Postu roku 2009 ekipy ewangelizacyjne miały udać się do trzech szkół – lubelskiego Zespołu Szkół Energetycznych przy ul. Długiej (25-28.03.2009.), Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. im. Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej (30.03-01.04.2010) oraz do Zespołu Szkół Katolickich im. św. Tereski przy ul. 1-maja w Lublinie. Nasze przybycie poprzedzała wizyta… Batmana 🙂 Tak, tak, to nie pomyłka. Za zgodą Warner Bros postać Batmana (tak niektórzy nazywają księży) pojawiała się w szkołach intrygując i zapraszając do uczestnictwa w Re-cool-lekcjach. Następnie zjawialiśmy się my – około 20-osobowa ekipa złożoną głównie ze studentów pod przewodnictwem ks. Michała i Pawła Skrzeka. Początki trzydniowych rekolekcji nie były może łatwe więc co sił w płucach rozpoczynaliśmy od świeckich piosenek i integracji by w końcu przejść do tego, co najważniejsze. W ciągu tych 3 dni uczniom i nauczycielom głosiliśmy prawdę o Miłości Bożej i grzechu, zbawieniu, oddaniu swojego życia Jezusowi, wierze i nawróceniu oraz świadczyliśmy im o naszym byciu w Kościele. Oprócz modlitwy, która jest jak zawsze najważniejsza, staraliśmy się dotrzeć do nich współczesnymi środkami wyrazu oraz naszymi historiami życia. W programie rekolekcji nie brakło zatem oprócz konferencji pantomin, scenek, prac w grupach, filmików, sond czy pieśni. Bardzo ważnym elementem naszych spotkań były świadectwa, nieraz bardzo ekstremalne, zachęcające do refleksji i zastanowienia się nad swoim całym życiem.

Mamy nadzieję, że przeżyte rekolekcje wydadzą w ludziach, do których poszliśmy długotrwałe owoce zaś o pierwszych odczuciach i zmianach w życiu uczniów i nauczycieli mogliśmy się przekonać jeszcze podczas trwania rekolekcji oraz z komentarzy pojawiających się na stronie lubelskiego PJ-otu. Zamysłem prowadzących była nie tylko ewangelizacja młodych ale również położenie podwalin pod wspólnoty porekolekcyjne, które starano się tworzyć w szkołach i parafiach do których przybywaliśmy. I faktycznie, po rekolekcjach w Łęcznej chęć utworzenia takiej wspólnoty wyraziło pierwotnie ok. 50 osób 🙂

Rekolekcje szkolne były również cenne dla nas, jako osób prowadzących, ponieważ umocniły naszą wiarę, pozwoliły niektórym z nas po raz pierwszy świadczyć o tym, co Bóg zdziałał w ich życiu oraz występować publicznie przed, jakby nie patrzeć, sporą grupą osób. Pokazały również, że w wielu wspólnotach naszego miasta są ludzie, którym nie obce jest pragnienie ewangelizacji. I stało się coś jeszcze – na czas rekolekcji stawaliśmy się jedną wspólnotą:) Nieważne było to, że pochodziliśmy z odmiennych od siebie ruchów. Niejednokrotnie przychodząc do szkoły widzieliśmy się po raz pierwszy w życiu. Często poznawaliśmy inne osoby z ekipy na bieżąco zaś w czasie świadectw dowiadywaliśmy się o szczegółach ich życia i nawrócenia. Wspólnie modliliśmy się, jadaliśmy obiady (kopytka w AVE mmm:), omawialiśmy spotkania, które się skończyły oraz przygotowywaliśmy grafiki na kolejne. To, co nas złączyło w idei ewangelizacji łączyło nas również, jako ludzi więc wielu z nas może uznać ten czas i doświadczenie wtedy zdobyte za wyjątkowe.

Później przyszedł czas na pierwsze próby ewangelizacji ulicznych w czasie wybranych plenerowych imprez studenckich. Ewangelizatorzy zawsze chodzili w parach jak uczniowie wysyłani przez Jezusa do miast, do których On sam zamierzał 🙂 Z uczniami jak z uczniami – szło im różnie. Ostatnią ewangelizacją uliczną był koncert zespołu Dżem, który odbył się 21 maja 2009 r. na błoniach za Politechniką Lubelską. Głosząc Dobra Nowinę podczas koncertu staraliśmy się zaprosić zgromadzonych tam ludzi do udziału w mszy świętej za duszę Ryśka Riedla, legendarnego lidera Dżemu, którego fanem był ksiądz Michał. W czasie ewangelizacji odbyliśmy kilka ciekawych rozmów zaś kilka dni później, głownie z osobami z ekipy spotkaliśmy się na w/w mszy w kościele św. Michała Archanioła na Bronowicach.


PJ 2010

Kolejne, II Forum Ewangelizacyjne odbyło się w listopadzie 2009 roku przy Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie. Zgromadziło członków dawnych ekip oraz nowe zainteresowane osoby. Konferencję wygłosił ksiądz Artur Godnarski z Gubina zaś mszy świętej przewodniczył ksiądz Arcybiskup Józef Życiński, który pobłogosławił nasze ewangelizacyjne działania. Zyskaliśmy również oficjalną nazwę: Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus w Lublinie.

W czasie Wielkiego Postu 2010 roku ekipy ewangelizacyjne udały się ponownie na rekolekcje szkolne. W czasie tegorocznych Re-cool-lekcji korzystaliśmy z podobnych pomysłów jak w roku poprzednim, pewne rzeczy były dopracowywane i zmienione zaś świadectwa mówiły kolejne, często nowe osoby. Do ekip ewangelizacyjnych dołączyło również kolejne pokolenie Miriamowiczów w postaci, Żanety, Oli, Madzi K. oraz Marysi. Tym razem Re-cool-lekcje stały się udziałem uczniów, młodzieży i dorosłych w Górze Kalwarii gdzie podobnie jak w Łęcznej ekipa miała kilka wyjść tego samego dnia. Kolejne rekolekcje odbyły się w Kraśniku gdzie ekipa podzieliła się na dwie mniejsze by prowadzić ewangelizacje jednocześnie na terenie gimnazjum i liceum. Trzecim odwiedzonym przez ekipę Batmana miastem był Zamość. Pod koniec marca zawitaliśmy do  lubelskiego VII LO przy ul. Farbiarskiej gdzie wśród grona uczniów spotkaliśmy jedną z osób, która wcześniej była z nami wspólnocie „Miriam”.

Momentem odetchnięcia po rekolekcjach szkolnych był dzień skupienia u sióstr dominikanek na Lawendowej, który odbył się 17 kwietnia.

III Forum Ewangelizacyjne odbędzie się 1 grudnia czyli w najbliższą środę – wszystkich chętnych zapraszamy 🙂


Dyskoteka ewangelizacyjna

Idea dyskoteki ewangelizacyjnej przywędrowała do nas z Bełchatowa zaś pomysł ten na lubelskim gruncie postanowił wcielić w życie ksiądz Łukasz Mudrak, który skierował swój apel o pomoc w organizacji do ludzi związanych z PJ-otem. Przygotowania do dyskoteki trwały przez pewien czas, zebrano kilka ekip m.in. osoby odpowiedzialne za promocję, sponsoring, organizację lokalu, muzyki czy wystrój pomieszczeń. W czasie Juwenalii studenckich chętni ubrani w czerwone koszulki z logo dyskoteki JCH+ (Jezus Chrystus, krzyż) w ramach ewangelizacji rozdawali na miasteczku akademickim ulotki informacyjne oraz rozmawiali o Bogu z napotkanymi w tym czasie ludźmi. Ewangelizacja ta była czasem wielu wspaniałych rozmów i zanoszenia ludzi w modlitwach do Boga. Dyskoteka ewangelizacyjna, która początkowo miała odbyć się w kwietniu, z racji żałoby narodowej została przeniesiona na dzień 15 maja. Na parkiecie klubu Fever przy ulicy Okopowej bawiło się bez alkoholu, papierosów i narkotyków sporo osób, inne w tym czasie „oddychały” atmosferą kaplicy w stylu Taizé zaaranżowanej w podziemiach klubu. W tej niepowtarzalnym miejscu, w ciepłym świetle świec trwały modlitwy i śpiew uwielbieniowy, który momentami zagłuszał huczącą na górze muzykę. Modlitwa dawała wytchnienie i dodawała sił do dalszego tańca w rytm dyskotekowych hitów. O północy aktorzy działającego na terenie KUL-u teatru ITP zagrali dla nas pantomimę mówiąca o tym, że Bóg chce nas wyrywać z naszych słabości i przygarniać znowu do siebie, następnie ks. Konrad powiedział świadectwo oraz zaprosił do spowiedzi, którą można było odbyć w pokoju dla VIP-ów. Do rana w kaplicy lub na parkiecie można było spotkać połowę wspólnoty Miriam, której kilku członków włączyło się wcześniej zarówno w ewangelizacje jak i przygotowania tej niesamowitej dyskoteki m.in. dekorując sale czy rozwieszając plakaty. Przydałoby się coś takiego powtórzyć, więc czekamy na ciąg dalszy.

AgataKa


Twój komentarz