Poświęcenie naszego kościoła

 • 0

Poświęcenie naszego kościoła

Kategoria: Parafia , Zaproszenie

mbr_14_06_2016

W niedalekiej przyszłości – 9 października cała wspólnota parafialna (której częścią jesteśmy także i my) będzie przeżywała wyjątkowe wydarzenie – poświęcenie świątyni.

W gazetce parafialnej (Nr 37 (873), 11.09.2016) czytamy:

Uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Miejsce, bowiem, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać Słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii, jest szczególnym obrazem Kościoła, Świątyni Boga, zbudowanej z żywych kamieni. Poświęcenie jest to Boża pieczęć, która potwierdza na zawsze wobec wszystkich, że jest to miejsce, które Pan Bóg szczególnie wybrał jako miejsce spotkania, przebaczenia, jako miejsce, w którym niebo spotyka się z ziemią. Ten akt potwierdza również godność człowieka, który wyszedł od Boga, jest Jego odblaskiem przez wolność, możliwość wyboru i zdolność do miłości.

W obrzędzie poświęcenia występuje wiele symboli o głębokim znaczeniu. Na początku Biskup święci wodę, ściany kościoła, ołtarz i wiernych. W tym akcie nawiązuje się do chrztu, który czyni z nas świątynię Ducha Świętego. Po Liturgii Słowa następuje namaszczenie olejem ołtarza i ścian kościoła. Olej święci się w Wielki Czwartek w katedrze, matce wszystkich kościołów. Namaszczenie nawiązuje do tradycji Starego Testamentu, namaszczenia proroków i królów. Wydarzenie to wiązało się z godnością osoby namaszczonej i określało jej powołanie oraz zadanie do spełnienia. Sam Pan Jezus został namaszczony (Mesjasz), aby odkupić ludzkość. Ołtarz namaszcza się, aby służył do sprawowania Najświętszej Ofiary. Namaszcza się ściany kościoła, bo ma być tylko Bogu oddany i Jemu służyć jako Jego dom. Podczas widzialnego namaszczenia olejem dokonuje się namaszczenie niewidzialne Duchem Świętym. Po namaszczeniu ołtarza i ścian kościoła następuje ich okadzenie, okadza się również wiernych. Czynności te symbolizują, że odtąd modlitwa, jak woń kadzidła, wznosi się do Boga. Świątynia ma być wypełniona modlitwą ludzi, którzy tu przychodzą. Następuje teraz uroczyste oświetlenie ołtarza i kościoła (miejsca namaszczenia ścian) oraz zapalenie wszystkich innych świec. Płonąca świeca oznacza Jezusa Chrystusa – Światłość świata.

Poświęcenie naszego kościoła będzie poprzedzone przygotowaniami duchowymi. Plan wydarzeń przedstawia się w następujący sposób:

5 października (środa) – rekolekcje – I dzień

6 października (czwartek) – rekolekcje – II dzień

 • Podczas rekolekcji Msze święte zaplanowano na godz. 7:00, 9:00, 16:30, 18:00 i 19:30.

7 października (piątek) – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

 • godz. 18:00 – Suma odpustowa
 • Swoją obecność zapowiedział Abp Wacław Depo (Archidiecezja Częstochowska).
 • Pozostałe Msze święte będą o godz. 7:00, 9:00 i 16:30.

8 października (sobota)

 • Po porannej Eucharystii będzie adoracja Najświętszego Sakramentu (do godz. 9:00).
 • godz. 9:00 – błogosławieństwo matek i ich dzieci

9 października (niedziela) – poświęcenie świątyni

 • godz. 11:00 – Msza święta + Obrzęd poświęcenia kościoła
 • Poświęcenia dokona Abp Stanisław Budzik.
 • Pozostałe Msze święte będą o godz. 7:00, 9:00, 16:30 i 18:00.
 • godz. 19:00 – koncert zespołu „Heaven Up”

Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach 🙂

http://parafia-mbr.lublin.pl


Twój komentarz

Kalendarz

Wrzesień 2019
N P W Ś C P S
« Cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930